امروز 25 آبان 1397 - ساعت 01:22
فریدون مجلسی در گفت‌وگو با همبستگی:

ریاست جمهوری ترامپ یک دوره ای است

فریدون مجلسی در گفت‌وگو با همبستگی:ریاست جمهوری ترامپ یک دوره ای است

 

 

 

ترامپ پس از خروج از بسیاری از توافق های بین المللی، حالا از اتحاد با جی 7 هم منصرف شده است. دونالد ترامپ بعد از پایان نشست ۷ کشور صنعتی جهان در کانادا، امضای خودش در پای بیانیه پایانی این نشست را پس گرفت و به شدت از جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا انتقاد کرد. اعلام مخالفت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با بیانیۀ پایانی نشست گروه ۷ و واکنش تند او به سخنان جاستین ترودو واکنش بسیاری از مقامات سیاسی کشورهای غربی را به همراه داشت. حالا آنگلا مرکل رهبر بزرگترین اقتصاد اروپا در واکنش به سخنان دونالد ترامپ در رد بیانیه پایانی نشست گروه هفت، این سخنان را «تأمل‌برانگیز» و «دلسرد کننده» خوانده است.

به گزارش یورو نیوز، صدر اعظم آلمان یکشنبه شب در یک گفتگوی تلویزیونی که از شبکه «ای‌‌آر‌‌دی» آلمان پخش شد، درباره اظهار نظر رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا گفت: «این اظهار نظرخیلی تند است و این بار دلسرد کننده هم هست. این حرف برای من بسیار گران آمده، ولی در عین حال این به معنی پایان ماجرا هم نیست». خانم مرکل با اشاره کنایی به خویشتن‌داری و محافظه‌کاری خودش در چنین مواردی گفت: «من خودم هم در این اظهار نظر خیلی تند رفتم.»

آقای ترامپ که پس از ترک زودهنگام این نشست، برای دیدار با کیم جونگ-اون رهسپار سنگاپور شد، در پیامی توییتری اعلام کرده بود که از بیانیۀ پایانی نشست دو روزۀ گروه ۷ حمایت نمی‌کند. او سخنان آقای ترودو را «بیانیه‌ای دروغین» توصیف و اعلام کرد که کانادا هزینه‌های سنگینی را به کشاورزان، نیروی کار و شرکتهای آمریکایی تحمیل کرده است. تهدیدهای دوبارۀ آقای ترامپ مبنی بر افزایش تعرفه‌ها در حالی منتشر شد که تنها چند ساعت قبل از آن در موضوعات تجاری محل اختلاف، میان اعضای گروه ۷ توافقاتی حاصل شده بود.

در واکنش به این تصمیم آقای ترامپ، فرانسه نیز تناقضات در رفتار هیات آمریکایی را محکوم کرد. کاخ الیزه همچنین در بیانیه‌ای اعلام داشت: «همکاری بین‌المللی بر اساس خشم و با کلمات کوچک شکل نمی‌گیرد. باید جدی و برای مردممان ارزشمند باشیم.»

آلمان پیش از این نیز دونالد ترامپ را به «نابود کردن» اعتماد میان متحدان متهم کرده بود. هایکو ماس، وزیر دادگستری آلمان در واکنش به رفتار آقای ترامپ گفت: «این رفتار تعجب برانگیز نبود. ما رفتارهای مشابهی را در موضوع توافق آب و هوایی و همچنین توافق ایران دیدیم. تنها در چند ثانیه، تنها با چند پیام توییتری اعتمادها را از بین می‌برید؛ چیزی که برای برقراری دوبارۀ آن به زمان زیادی نیاز است. ما باید خونسردی خود را حفظ کنیم و به ترسیم عواقب درستی برای این کار بپردازیم».

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا که هدف انتقادات مستقیم آقای ترامپ قرار گرفته بود، تا کنون واکنش مستقیمی به این اظهارات نشان نداده است. او تنها در پیامی توییتری اعلام کرد: «توافق مهم و تاریخی که همۀ ما در نشست گروه ۷ به آن دست یافتیم باعث قوی‌تر شدن اقتصاد، رفاه بیشتر مردم، محافظت از دموکراسی، حافظت از محیط زیست و تضمین حقوق از زنان و دختران در سراسر جهان می‌شود. این چیزی است که ارزش دارد».

 

آیا واکنش ترامپ

پایان جی‌7 است؟

فریدون مجلسی، دیپلمات پیشین ایران با رد چنین ایده‌ای به روزنامه همبستگی می‌گوید:«جی‌7‌بدون آمریکا هیچ معنایی نخواهد داشت. وقتی آمریکا نباشد این کشورها آن قدر قدرتی ندارند که بخواهند آن را حفظ کنند». مجلسی ترامپ را رئییس جمهور نمی داند و ادامه می دهد:«اسمی که من روی ترامپ گذاشتم مدیرعامل است. او فکر می‌کند که مدیر یک شرکت تجاری است و کشورهای دیگر مانند کارمندهای او باید به فرامینش گوش دهند. نگاه‌ها به ترامپ در عرصه‌های بین المللی هم کم و بیش شبیه احمدی نژاد در سفرهایش است. همه از حرکات ترامپ در تعجب هستند، و حتی عکس مشهور نیویورک تایمز از جلسه جی 7 هم گویای چنین رویکردی از جانب ترامپ است. مدیری که در وسط نشسته است و رهبران کشورهای دیگر مشغول راضی کردن‌او‌هستند».

در روزهای اول اجلاس جی 7 همه چیز به نظر خوب پیش می رفت و حتی ترامپ با رضایت اجلاس را ترک کرد. کشورهای دیگر سعی کردند برای راضی کردن ترامپ ایرادهایی هم از ایران در بیانیه پایانی بگیرند، اما وقتی ترامپ سوار هواپیما شد و صحبت‌های نخست وزیر کانادا را شنید، مانند اربابی که خدمه اش به او خیانت کرده اند، با پرخاش پاسخ داد. اگرچه این اتفاق برای ایران هم چندان بد نیست و باعث شد تا اتحاد بین مخالفان ایران بهم بخورد».

چند روز پیش یکی از اعضای پارلمان اروپا گفته بود که سیاست آمریکا باعث اتحاد اروپا می‌شود. اتحادیه اروپا دچار بحران شده است، تا چه حد این ایده به واقعیت نزدیک است. فریدون مجلسی می گوید:«اگر به ایرادهای نخست وزیر کانادا هم نگاه کنیم متوجه می شویم که ترامپ مانند یک دلال رفتار می کند و همه جا این سوال را می پرسد که قیمت چقدر است؟ بنابراین او به اتحادهای استراتژیک و سنتی بی توجه است. برای مثال کانادا در همه جنگ ها به آمریکا کمک نظامی می کند و حالا ترامپ می‌خواهد هزینه‌های امنیتی و نظامی خود را از کانادا بدست آورد. چیزی که به عنوان اتحاد اروپا با اعمال سیاست‌های ترامپ مطرح می شود درست است. در مقابله با ترامپ جز با همبستگی و اتحاد، اروپا نمی تواند موفق شود».

انگلیس از اتحادیه اروپا جداش شده است و در ایتالیا احزاب پوپولیست ضد اتحادیه روی کار آمده‌اند، آیا فشار ترامپ در این شرایط می‌تواند انگلیس را به اتحادیه بازگرداند. مجلسی این فرض را نامحتمل نمی‌داند اما تاثیر ترامپ را آنچنان نمی بینید:« اگر انگلیس به زیان های خودش در خروج از اتحادیه اروپا توجه کند، ممکن است دوباره به اتحادیه اروپا بازگردد. اما عامل اصلی این اتفاق ترامپ نخواهد بود». ترامپ اصرار زیادی بر حضور مجدد روسیه در جی 7 داشت، این اتفاق می تواند شروع تغییرات استراتژیک در روابط آمریکا و اروپا باشد. سفیر پیشین ایران در سازمان ملل می گوید:« به هیچ وجه این امر اتفاق نخواهد افتاد. در آمریکا این تنها ترامپ نیست که تصمیم می گیرد و این کشور بیشتر یک کشور اروپایی محسوب می‌شود. ضمن آنکه احتمال نمی دهم ترامپ برای دور دوم انتخاب شود».