امروز 25 آبان 1397 - ساعت 01:14
سخنگوی وزارت امور خارجه:

لایحه FAFT مزایای بسیاری برای ایران دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه: لایحه FAFT مزایای بسیاری برای ایران دارد

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه در جلسه هفتگی خود با خبرنگاران در مقر وزارت امور خارجه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. وی در پاسخ به این سوال که با توجه به خروج شرکت های خارجی از ایران، سرانجام برجام چه خواهد شد، گفت: «هنوز قضاوت در این باره دور هست. با خروج غیرقانونی دونالد ترامپ از برجام برخی شرکت ها که در بازار امریکا سهم دارند یا امریکایی ها سهمداران آنها هستند، احساس نگرانی کرده اند و اقدام به خروج از کشور کرده اند. هنوز گفت وگوهای ما با طرف های اروپایی ادامه دارد و هنوز به نتایج مشخصی نرسیده است. اما وزارت امور خارجه برای پیگیری حقوق شرکت ها و طرف های ایرانی مطابق با منافع ملی به مذاکرات و رایزنی های خود در این رابطه ادامه خواهد داد.»

سخنگوی وزرات امور خارجه در مورد مواضع روس ها بر سر حضور ایران در سوریه و توافقاتی که گفته می شود با طرف اسرائیلی درباره حضور ایران در سوریه صورت گرفته است، گفت: «تا آن جا که اطلاع دارم اتفاق جدیدی نیفتاده، مواضع روس ها در قبال ایران و سوریه کاملا روشن است و با طرف های روسی همیشه ارتباط داشته ایم. دیدار روزهای گذشته روسای جمهوری ایران و روسیه نیز موید وضوح مواضع دو طرف است. حضور ما در سوریه به دعوت طرف سوری و برای مبارزه با تروریسم بوده که به موفقیت هایی نیز رسیده است. اخباری که در رسانه ها به نقل از طرف روسی نقل شد در پیگیری ها ما تایید نشد.»

وی درباره اعضای نشست کمیسیون مشترک کارشناسی برجام و این که گفته می شود تصمیمات آن بار حقوقی دارد یا خیر گفت: «امریکا به صورت غیرقانونی از برجام خارج شده و تمامی نهادها و افراد حقیقی و حقوقی در این باره مواضع خوبی اتخاذ شده است. برای اولین بار کارگروه کارشناسی برجام، 4+1 بدون حضور امریکا در تهران برگزار شد که نمایندگان ایران و کشورهای 4+1 در آن حضور داشتند و درباره برجام و این که چگونه می توانند تعهدات برجامی خود را انجام دهند، بحث شد و در سطح کارشناسی مورد بررسی قرار گرفت. موضوعات متعددی مطرح شد و قرار است که این مذاکرات همانند وضعیت فعلی که در فضای خوبی برگزار می شود، ادامه پیدا کند، و امیدواریم در سطح وزرای امور خارجه نیز برگزار شود. امیدواریم بعد از این مذاکرات بتوانیم به اطمینان و جمع بندی های لازم برسیم تا در نهایت بتوانیم تصمیم نهایی خود را درباره برجام و این که در آن بمانیم یا نمانیم اتخاذ کنیم.»

قاسمی درباره بررسی وضعیت معاهده CFT  و FAFT گفت: «در مورد این لایحه حدود دو سال مطالعات دقیق در وزارت دارایی، اطلاعات، امور خارجه و نهادهای ذی ربط دیگر صورت گرفته بود و تصور بر این بود که روز گذشته این لایحه به تصویب نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی برسد اما با توجه به مخالفت تعدادی از نمایندگان محترم و اصرار آنها بر این که باید اصلاحات دیگری در آن صورت بگیرد و تصور این که ممکن است این لایحه روز گذشته نتواند رای لازم را کسب کند، تصمیم مجلس بر این شد که برای دو ماه به تعویق بیفتد تا بعد از بررسی های بیشتر به رای گذاشته شود..»