امروز 23 آذر 1397 - ساعت 23:48
علما میزان فطریه را اعلام کردند

جمعه عید فطراست

علما میزان فطریه را اعلام کردند جمعه عید فطراست

رئیس ستاد استهلال دفتر مقام رهبری گفت:برای رؤیت هلال ماه شوال پیش‌بینی‌ها بر این است که در روز پنج‌شنبه ۲۹ ماه مبارک رمضان ماه در بخشی از مناطق جنوبی کشور ماه قابل رویت است اما رؤیت این ماه به آسانی رویت شروع ماه مبارک رمضان نیست.

به گزارش ایسنا،حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروی صبح دیروز چهارشنبه ۲۳ خردادماه در نشست خبری رویت هلال ماه شوال با بیان اینکه پیش بینی کارشناسان بر این است که رویت ماه در بخش‌هایی از آسمان کشور در روز پنج‌شنبه ۲۹ ماه مبارک رمضان انجام می‌شود و ماه قابل رویت است، اظهار کرد: رؤیت این ماه به آسانی رویت شروع ماه مبارک رمضان نیست.

وی ادامه داد: حدود ۱۲۰ گروه در کل کشور مستقر هستند به خصوص در مناطقی که احتمال رویت حلول ماه بیشتر وجود دارد. ان‌شاءالله در اولین فرصتی که نتیجه حاصل شود گزارشات به مقام رهبری اعلام می‌شود و اگر برای ایشان اطمینان بخش بود از طریق رسانه‌ها اعلام می‌شود و اگر نتایج اطمینان آور نبود باز هم اعلام می‌کنیم. اما پیش‌بینی بر این است که به احتمال زیاد روز جمعه عید فطر است.

حجت‌الاسلام مروی در ادامه با بیان اینکه برای برخی از مردم این سوال مطرح می‌شود که مثلا اگر شب جمعه شب عید است چرا ابتدای شب اعلام نمی‌شود، خاطرنشان کرد: رؤیت هلال ماه در غروب صورت می‌گیرد و در شب اول ماه، زمان توقف ماه در آسمان کوتاه است. رصدگران گاهی به مناطق کوهستانی و دوردست می‌روند که امکان ارتباط وجود ندارد و باید خود را به نقطه بهتری برسانند که این خود زمان‌بر است. همچنین ادعای رؤیت هلال ماه که در ستاد استهلال توسط کارشناسان انجام می‌شود پس از مطرح کردن آن سوالات متعددی از سوی سایر کارشناسان برای آن‌ها مطرح می‌شود که مطمئن شوند رؤیت هلال ماه صورت گرفته و یا خطای چشم بوده است و به یکی دو تا نقل قول اکتفا نمی‌شود بلکه باید از نقاط مختلفی تماس بگیرند و مطالب جمع‌آوری شود.

در همین حال مراجع تقلید درباره میزان فطریه امسال اعلام نظر کردند.حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی و آیات عظام مکارم‌شیرازی، صافی‌گلپایگانی، نوری‌همدانی، علوی‌گرگانی، شبیری‌زنجانی، سبحانی، سیستانی، وحیدخراسانی و جوادی‌آملی نظر خود را درباره مبلغ فطریه اعلام کردند.طبق نظرمراجع تقلید زکات فطره امسال طبق نظر اکثر مراجع، برابر با ۸۰۰۰ تومان معادل ۳ کیلوگرم گندم یا ۲۰ هزار تومان معادل ۳ کیلوگرم برنج اعلام شده است که خانواده‌ها بر اساس قوت غالب خود آن را پرداخت می‌کنند.‌ زمان وجوب زکات فطره از غروب شب عید فطر است و مراجع تقلید، تأخیر پرداخت آن را بعد از نماز عید جایز نمی‌دانند، اما اگر کسی نماز عید را نخواند، باید فطریه را تا ظهر عید پرداخت کند. ولی اگر دسترسی به فقیر ندارد، می‌تواند مقداری از مال خود را به نیت فطره جدا کرده و برای مستحقی که در نظر دارد یا برای هر مستحقی کنار بگذارد و باید هر وقت که آن را می‌دهد نیت فطره کند. اما اگر موقعی که دادن زکات فطره واجب است، فطره را ندهد و کنار هم نگذارد، احتیاط واجب آن است که بعداً بدون اینکه نیّت ادا و قضا کند(به قصد قربت) فطره را بدهد.