امروز 23 آذر 1397 - ساعت 09:56
هرمز جعفری کارشناس مسائل خاورمیانه

نگاهی به اختلافات روسیه و آمریکا در خاورمیانه

نگاهی به اختلافات روسیه و آمریکا در خاورمیانه هرمز جعفری کارشناس مسائل خاورمیانه

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه و دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه نخستین دیدار دوجانبه خود را در شهر هلسینیکی برگزار کردند. این دیدار در حالی انجام می‌گیرد که روابط دو کشور به سردترین وضعیت از زمان جنگ سرد رسیده است و بنابراین دو طرف تمام هم و غم خود را بر این اصل متمرکز خواهند کرد که چیزی مثبت از این دیدار حاصل کنند. از جمله اختلافات میان دو رئیس جمهوری مساله سوریه است، آمریکا و هم‌پیمانانش در ماه آوریل ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ حملاتی را علیه سوریه آغاز کردند و هدف از آن را واکنش به حملات شیمیایی ادعایی دولت سوریه عنوان کردند؛ مساله‌ای که باز هم خشم مسکو را برانگیخت. در ماه فوریه مسکو از کشته شدن تعدادی از غیرنظامیان روسیه در حملات ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا خبر داد و گزارش‌ها در این باره حاکی از آن است که آنها افرادی بودند که در کنار نیروهای حامی دولت سوریه می‌جنگیدند.

اگر بخواهیم از دید خاورمیانه ای به این دیدار نگاه کنیم، با توجه به اتحاد روسیه و ایران در برخی از مباحث خاورمیانه از جمله سوریه، یکی از محورهای اساسی گفتگوی پوتین و ترامپ می تواند ایران باشد. با توجه به شرایط فعلی منطقه و نفوذی که اسرائیل و کشورهای عربی در سیاست گذاری آمریکا دارند، بحث خروج ایران از سوریه می تواند درخواست اصلی ترامپ ار همتای روس خود باشد. برخی از رسانه ها هم پس از سفر ولایتی به روسیه، این دیدار را پیش زمینه ای برای این بحث دانسته اند. خصوصا زمانی که بحث سرمایه گذاری 50 میلیارد دلاری در ایران مطرح شد به نظر می رسید که معامله ای در جریان است برای خروج ایران از سوریه.

در سیاست خارجی آمریکا مشکل اصلی اسد نیست و مشکل، حضور نیروهای خارجی در سوریه به ویژه در نزدیکی مرزهای اسراییل است. چون آمریکا منافع استراتژیک در سوریه ندارد و بحث اصلی متحدان متحدان منطقه ای آمریکا است. به نظر می رسد که چنین معامله ای در سوریه امکان پذیر باشد. خصوصا اینکه ترامپ پس از پایان دیدارش با رئیس جمهور روسیه این نشست را شروع خوبی توصیف کرده است.